<< Previous Next >>

Alaca Cami


Alaca Cami
Photo Information
Copyright: necla erikci (ayse51) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 2092 W: 144 N: 2110] (27563)
Genre: Places
Medium: Color
Date Taken: 2014-10-05
Categories: Architecture
Camera: Canon PowerShot G10
Exposure: f/2.8, 1/60 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2014-10-19 0:42
Viewed: 2009
Points: 4
[Note Guidelines] Photographer's Note
Makedonya`nın Kalkandelen şehrindeki 6 asırlık tarihi Alaca Camii, mimarisi ve süslemeleri ile Osmanlı dönemini yansıtan benzersiz Türk eserlerinden biri. Osmanlı Barok stilini temsil eden bu tarihi cami, iç ve dış süslemeleri ile diğer camilerden farklı bir görüntü çiziyor. 15`inci yüzyılda inşa edilen cami, 17`nci yüzyıl sonlarında Kalkandelen`de meydana gelen yangında büyük hasar görmesi üzerine ve 1833 yılında mutasarrıf Abdürrahim Paşa tarafından onarıldı. Alaca camiinin en çok dikkat çeken özelliği, duvarlarındaki rengarenk canlı motifler. Caminin dış cepheleri dörtgen şeklinde renkli kalem işleriyle süslü. İç dekorasyonda ise benzerine rastlanmayan, Osmanlı döneminin şehirleri ile Mekke manzaraları yer alıyor.


Only registered TrekLens members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekLens members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

Hello Necla! Interesting place. Very fine architecture. Amazing lightness and colours. Good POV and DOF, good effect. Regards!

Ciao Necla, great view of fantastic architecture, wonderful colors, splendid light, fine details and excellent clarity, very well done, my friend, ciao Silvio

Calibration Check
0123456789ABCDEF